Kiedy sąd może przyznać jednej ze stron rozwodu alimenty?

Obowiązek alimentacyjny, określony kodeksem prawa rodzinnego nie jest tylko przepisem ograniczającym się do finansowania potrzeb dzieci po rozwodzie rodziców. Ma również zastosowanie w sytuacji, w której zaspokojenia potrzeb finansowych w trakcie separacji lub orzeczenia o rozwodzie przez drugiego małżonka domaga się jedna ze stron postępowania. Kiedy należy płacić alimenty na męża lub żonę, jaka jest ich wysokość i kto może pomóc w wyegzekwowaniu należności? Po lekturze poniższego artykułu, dowiemy się, jakie są etapy postępowania alimentacyjnego względem byłego małżonka. 

Orzecznictwo rozwodowe, a obowiązek alimentacyjny – kiedy sąd przychyli się do wniosku jednej ze stron?

Nie ma znaczenia, czy małżeństwo zostało rozwiązane z orzeczeniem o winie, czy też bez niego. W każdej z tych sytuacji sąd przychyli się do rozpatrzenia sprawy o alimenty dla byłego męża lub byłej żony, choć w sytuacji, kiedy orzeczenie nie będzie wskazywało na winę żadnej ze stron zobowiązania finansowe wygasną po pięciu latach. By sprawa została rozpatrzona na korzyść powoda lub powódki muszą zaistnieć takie okoliczności jak:

– życie w niedostatku,

– brak środków na utrzymanie i finansowanie swoich podstawowych potrzeb życiowych,

– gwałtowne pogorszenie się warunków życiowych po rozwodzie.

By jednak składany przez jedną ze stroną wniosek był dobrze umotywowany i zawierał potrzebną dokumentację, warto powierzyć jego zredagowanie profesjonalnym prawnikom, których znajdziemy za pośrednictwem witryny https://konsorcjumadwokatow.com/kancelaria-adwokacka-inowroclaw/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 × pięć =