Podstawy komfortowego snu

Komfort snu jest bardzo istotny dla naszego zdrowia. Sen to czas regeneracji: odpoczynku, relaksu, oszczędności energii i utrzymania równowagi w mózgu. W tym czasie, w organizmie wytwarzany jest hormon wzrostu, wpływający na rozwój i wzrost dzieci oraz proces gojenia się ran u dorosłych. Co robić, by nasz sen był w pełni komfortowy? 

Uregulowany tryb życia

Istotną kwestią jest odbieranie sygnałów organizmu – nie bądź obojętny na zmęczenie, głód, pragnienie. Należy kłaść się spać wtedy, gdy czujemy senność, budzić się o stałych porach, a godziny ewentualnych drzemek dostosować do tego, by nie zaburzały rytmu dnia i nie trwały zbyt długo. Zasypianie i wstawanie o ustalonej godzinie – wpływa na lepszą jakość snu i cały organizm. 

Wygodne miejsce snu 

Materac powinien być przede wszystkim wygodny, tak by zapewnić komfortowe ułożenie ciała. Dwuosobowe materace można znaleźć, między innymi na https://alvare.pl/materace-dwuosobowe. Jego twardość powinna być dostosowana do naszych preferencji, wagi i sylwetki. Oprócz tego, w przypadku alergików – warto wyposażyć się w neutralny produkt wykonany z antyalergicznych elementów. Równie ważna jest rama łóżka: odpowiednia wysokość, która nie przeciąża pleców, ani kolan, albo konstrukcja rozdzielająca nagłówek i podnóżek, pozwalająca na łatwe podniesienie jednej części materaca.

Wpływ powietrza

Regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu: intensywne ćwiczenia, spacer, jazda na rowerze lub joga, wpływają na jakość snu, nie raz – ułatwiając zasypianie. Sypialnię należy regularnie wietrzyć przez zaśnięciem, tak by powietrze było świeże, a oddychanie, a następnie zaśnięcie – łatwiejsze.

Wyciszenie

Przed pójściem spać, organizm powinien poddać się wyciszeniu. Należy wtedy zastąpić rozpraszające nas urządzenia i dźwięki – medytacją, spokojną muzyką lub ćwiczeniami oddechowymi. Warto przed snem zrezygnować z gorących, słodkich lub pikantnych i obfitych posiłków oraz napojów zawierających kofeinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 + 4 =