Pokój na poddaszu – w co go wyposażyć?

Pokój na poddaszu – w co go wyposażyć?
sposob-na
Mieszkanie
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Przestrzeń na poddaszu jest bardzo specyficzna, przez co stanowi swego rodzaju wyzwanie aranżacyjne. Odpowiednio zaplanowana i wyposażona może jednak stanowić bardzo funkcjonalny fragment domu. Można tam zorganizować różne przestrzenie, choć bardzo często są to sypialnie lub pomieszczenia dla dzieci. Co wstawić do pokoju usytuowanego w takim miejscu? 

Jaka jest specyfika tego pomieszczenia? 

W tym rejonie królują przeważnie skosy, często znajdują się tam wyloty komina czy odkryte elementy więźby dachowej. Z reguły są to także przestrzenie bardzo nieregularne, przez co nie jest łatwo je rozplanować. Istnieje wiele zasad konstrukcyjnych czy dekoratorskich, które pozwalają optycznie powiększyć takie pomieszczenie, które przeważnie ma niewielki metraż i jest ograniczone skośnym stropem. Poza wprowadzeniem do pokoju rozświetlenia związanego z jasnymi kolorami, można spotęgować efekt optycznego powiększenia pokoju dobierając właściwe wyposażenie. 

Planowanie przestrzeni

Urządzanie takiego pomieszczenia trzeba rozpocząć od tego by nie zastawiać przestrzeni pośrodku pokoju. W tym rejonie mamy najwyższą część użytkową, więc nie warto ograniczać sobie możliwości. Z tego względu wszelkie meble czy inne rzeczy najlepiej ustawiać przy ścianach. Niższą część pokoju, którą ogranicza opadający strop można z powodzeniem wykorzystać jako przestrzeń na łóżko. Jeśli organizujemy sobie dodatkowe miejsce siedzące to świetnie będą tam pasowały sakwy Sako, na których wciąż będzie można wygodnie usiąść i stworzymy tym samym kącik do relaksu. Poszczególne strefy pokoju trzeba również rozplanować pod kątem dostępu do światła, gdyż na poddaszu niektóre rejony będą naturalnie nasłonecznione, a w niektórych miejscach będzie z tym poważny problem. 

Oświetlenie

Z uwagi na to, że przeważnie w takich pomieszczeniach nie ma jednak zbyt wielu okien lub są one w małym stopniu nastawione w stronę słońca, konieczne będzie zadbanie o odpowiednie oświetlenie wewnętrzne. Warto korzystać z różnych wariantów – od lamp stojących, które można ustawić w narożnikach, po lampki ledowe podwieszane pod sufit. Elementy rozjaśniające można też umieszczać na słupach, które też często znajdują się w pokojach na poddaszu. Lepiej unikać natomiast wiszącego żyrandola, gdyż niepotrzebnie ograniczymy sobie miejsce. Pamiętajmy także o utrzymaniu ogólnie jasnej kolorystyki wyposażenia, co w połączeniu z dobrym oświetleniem pozwoli uniknąć sytuacji w której pomieszczenie będzie się wydawało ponure i mało atrakcyjne. 

Miejsce robocze

W dolnych częściach domu najchętniej aranżujemy salon, jadalnię czy kuchnię, w których często przyjmujemy gości. Strefy na poddaszu doskonale nadają się z kolei na prywatne pokoje, w przypadku których nie chcemy zwykle by były one otwarte na oczy wszystkich odwiedzających nas osób. W takim przypadku przeważnie trzeba wyznaczyć tam również miejsce robocze, gdzie możemy popracować. Zwykle umieszcza się tam biurko lub wyższy stół i wygodne krzesło.

Ustawienie tych elementów umeblowania jest bardzo ważne i co do zasady w pomieszczeniu na poddaszu trzeba je umieszczać bezpośrednio przy oknie, by zyskać dostęp do naturalnego światła. W tym samym rejonie warto zorganizować przestrzeń na zabawę, jeśli urządzamy tam pokój dla dzieci. O ile łóżko czy szafki mogą się znajdować w bardziej zaciemnionych miejscach, o tyle przy takich czynnościach lepiej mieć jednak dostęp do światła słonecznego. 

Lustra i przeszklenia

Zdecydowanie dobrym wyborem w kontekście niewielkich pokoików na poddaszu są lustra oraz elementy szklane. Powiększą one optyczną przestrzeń i sprawią, że pomieszczenie będzie się wydawało bardziej przytulne. Dobrym pomysłem są na przykład drzwi z przeszkleniem. Można pokusić się również o inne meble ze szklanymi fragmentami, jak choćby stolik, który postawimy sobie w strefie wypoczynkowej, gdzie sięgamy po ulubioną książkę. Wspaniały efekt da również duże lustro umieszczone w takim miejscu na ścianie by odbijało widok z okna. 

Praktyczność i mobilność 

W kontekście aranżacji tego miejsca w domu lepiej zrezygnować z ciężkich i wielkich gabarytowo mebli. Po pierwsze wnoszenie ich na poddasze nie będzie zbyt wygodne, a po drugie przytłoczą one przestrzeń, która i tak nie jest już przeważnie zbyt duża. Dobrze sprawdzą się choćby mniejsze meble z tworzyw sztucznych lub drewniane sprzęty na kółkach, takie jak szafki czy skrzynie. Nie zajmą wiele miejsca, a w razie potrzeby nie będzie problemu z ich przesunięciem, więc będzie można je przestawić czy po prostu wyjąć z jakiegoś zakamarka by uzyskać łatwiejszy dostęp do szuflad.

Dobrym pomysłem jest wybieranie elementów umeblowania z jak największą ilością schowków, by uniknąć konieczności odstawiania rzeczy na podłogę czy biurko, przez co niepotrzebnie zastawimy sobie wolną przestrzeń. Zamiast dużych kanap czy foteli warto sięgnąć po niezwykle praktyczne pufy. Ich wypełnienie stanowią przeważnie specjalne kulki styropianowe do puf, dzięki którym meble te są nie tylko bardzo wygodne, ale też lekkie, co będzie ich dodatkowym atutem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Meble kolonialne, czy orientalne – jak urządzić modne wnętrza
Meble kolonialne, czy orientalne – jak urządzić modne wnętrza
W dzisiejszych czasach ludzi nie satysfakcjonują już powszechnie stosowane rozwiązania. Każdy z nas chce się na jakiś sposób wyróżniać, przeżywać […]
Ostatnie wpisy