Pomoc w formie darowizny – jak szukać odbiorców?

Pomoc w formie darowizny – jak szukać odbiorców?
sposob-na
Człowiek i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób i firm, a także podmiotów prawnych o innej formie organizacyjnej, poszukuje odbiorców darowizn. Pragną w ten sposób spożytkować część swojego dobytku, dla którego nie znajdują innego zastosowania. Jeśli również dysponujesz nadmiarowymi przedmiotami codziennego użytku lub produktami spożywczymi, wówczas warto pomyśleć o ich przekazaniu na rzecz osób potrzebujących. Poniżej podpowiadamy jak tego dokonać.

Darowizna – kiedy i dla kogo? 

Nie każda forma pomocy może zostać uznana za darowiznę. Najczęściej chodzi o przekazanie różnego typu dobytku i sprzętów, które wciąż nadają się do użytku, lub są po prostu w stanie nienaruszonym. Podobnie z odzieżą i produktami spożywczymi, których nie zamierzasz samodzielnie „skonsumować’. 

Poszukując odbiorcy darowizny, możesz skorzystać z pomocy pośredników lub też poszukiwać osób/organizacji potrzebujących na własną rękę. Oczywiście, pośrednictwo jest lepszym rozwiązaniem. Masz wówczas pewność, że Twoja darowizna trafi do rąk osób realnie potrzebujących, a tym samym zostanie skonsumowana zgodnie z jej przeznaczeniem (a nie trafi na śmietnik). Możesz skorzystać między innymi z pośrednictwa w internecie: https://fho.org.pl/darowizna-rzeczowa-i-uslugowa/, bądź też z lokalnych (osiedlowych) banków pomocy.

Szczegóły dotyczące przekazania darowizny

Nie masz obowiązku rejestrowania ani zgłaszania oddanej darowizny. Konieczne jednak będzie określenie jej wartości. W przypadku firm jest to o wiele prostsze, gdyż można posłużyć się rejestrami księgowości oraz zażądać wystawienia pokwitowania odbioru. Osoby prywatne mogą mieć większy problem z określeniem wartości darów – wówczas warto oprzeć się po prostu na cenie rynkowej, od której odejmiesz wartość wynikającą z dotychczasowego zużycia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Wrastający paznokieć – Skąd się bierze i jak leczyć?
Wrastający paznokieć – Skąd się bierze i jak leczyć?
W medycynie wrastający paznokieć to stan, w którym brzegi paznokcia wrastają w otaczającą go skórę. Powoduje to podrażnienia i ból. […]
Ostatnie wpisy