Zalety glinianych tynków

Glina to materiał wykorzystywany w budownictwie od setek lat, głównie ze względu na cenne właściwości. Obecnie największą popularnością cieszą się tynki wytwarzane z tego surowca, którymi często pokrywa się takie powierzchnie, jak stara cegła niepalona albo pustaki ceramiczne. Znajdują one bardzo szerokie zastosowanie zarówno w pracach budowlanych, jak i wykończeniowych. Wynika to z faktu, że są w pełni ekologiczne i posiadają wyjątkowo dużo zalet stricte użytkowych.

Sposób na idealne wykończenie ściany

Naturalne tynki z gliny są przede wszystkim niezwykle trwałe, przez co nie starzeją się – można je w zasadzie przechowywać przez nieograniczony czas. Ich ogromną zaletą są również właściwości akumulacyjne, przejawiające się w tym, że doskonale pochłaniają ciepło, a w sytuacji silnego ochłodzenia wnętrza oddają je bardzo powoli. Ponadto ich istotnym atutem jest nierówna faktura, która powoduje skuteczne rozpraszanie dźwięków (gwarancja idealnej akustyki). Nie bez znaczenia jest też fakt, że glina wchłania i w dużym stopniu neutralizuje różnorodne szkodliwe substancje, takie jak choćby dym papierosowy. Oto pozostałe zalety tynków glinianych:

  • chronią wnętrza przed powstawaniem grzybów i pleśni
  • mogą być z powodzeniem stosowane na wszelkich typach ścian – np. z cegieł, pustaków cementowych czy płyt gipsowo-kartonowych
  • nadają się do ponownego nakładania po zdjęciu ze ściany (wystarczy je zmieszać z wodą)
  • dają zróżnicowane efekty w zależności od stopnia uziarnienia (powierzchnia gładka lub chropowata)
  • ułatwiają utrzymanie porządku, gdyż są odporne na osiadanie kurzu i brudu
  • regulują poziom wilgotności w pomieszczeniach, wpływając pozytywnie na zdrowie domowników

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewiętnaście + dwadzieścia =