Czym są kondensatory i w jakim celu są one stosowane?

Czym są kondensatory i w jakim celu są one stosowane?
sposob-na
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kondensatory to pasywne elementy elektryczne, które przechowują energię w polu elektrycznym. Są one wykorzystywane do filtrowania, odmierzania czasu i rezonowania obwodów.

Kondensatory występują w wielu różnych odmianach i rozmiarach, ale wszystkie kondensatory mają tę samą podstawową zasadę działania. Idealny kondensator będzie w pełni przechowywał dowolne napięcie stałe, ale nie będzie przechowywał napięcia zmiennego.

Kondensator jest elementem, który przechowuje ładunek pomiędzy dwoma elektrodami oddzielonymi izolatorem. Elektrody mogą być wykonane z różnych materiałów (takich jak folia metalowa i plastik) lub mogą być wykonane z tego samego materiału (np. podwójna warstwa folii aluminiowej). Kondensator może mieć stałą wartość (tzn. nie może zmienić swojej wartości) lub może mieć zmienną wielkość, zwykle poprzez dodawanie lub usuwanie warstw tlenku metalu pomiędzy dwiema przewodzącymi płytkami.

Pojemność kondensatora zależy od jego geometrii oraz od materiału dielektrycznego pomiędzy jego płytami. Pojemność jest proporcjonalna do powierzchni każdej z płyt i odwrotnie proporcjonalna do przerwy pomiędzy nimi; z tego powodu kondensatory wykonane z materiałów o wyższej stałej dielektrycznej mają mniejszą pojemność niż te wykonane z materiałów o niższej stałej dielektrycznej.

Zdolność przenoszenia mocy

Przy wyborze kondensatora do konkretnego zastosowania ważne jest, aby znać maksymalny prąd, który może być bezpiecznie przepuszczony przez niego. Można to obliczyć na podstawie pojemności, napięcia i częstotliwości, które będą używane poprzez pomnożenie wszystkich trzech czynników. Więcej informacji na ten temat można znaleźć choćby na poniższej witrynie internetowej https://jeanmueller.pl/okreslenie-wymaganej-mocy-kondensatora/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Najlepszy sposób promocji w Internecie dla małych firm
Najlepszy sposób promocji w Internecie dla małych firm
Najlepszym sposobem dla małych firm na promowanie się w sieci jest stworzenie strony internetowej i korzystanie z mediów społecznościowych. Jeśli […]
Ostatnie wpisy