Obowiązek alimentacyjny, określony kodeksem prawa rodzinnego nie jest tylko przepisem ograniczającym się do finansowania potrzeb dzieci po rozwodzie rodziców. Ma również zastosowanie w sytuacji, w której zaspokojenia potrzeb finansowych w trakcie separacji lub orzeczenia o rozwodzie przez drugiego małżonka domaga się jedna ze stron postępowania. Kiedy należy płacić alimenty na męża lub żonę, jaka jest ich wysokość i kto może pomóc w wyegzekwowaniu należności? Po lekturze poniższego artykułu, dowiemy się, jakie są etapy postępowania alimentacyjnego względem byłego małżonka.
Nie ma znaczenia, czy małżeństwo zostało rozwiązane z orzeczeniem o winie, czy też bez niego. W każdej z tych sytuacji sąd przychyli się do rozpatrzenia sprawy o alimenty dla byłego męża lub byłej żony, choć w sytuacji, kiedy orzeczenie nie będzie wskazywało na winę żadnej ze stron zobowiązania finansowe wygasną po pięciu latach. By sprawa została rozpatrzona na korzyść powoda lub powódki muszą zaistnieć takie okoliczności jak:
– życie w niedostatku,
– brak środków na utrzymanie i finansowanie swoich podstawowych potrzeb życiowych,
– gwałtowne pogorszenie się warunków życiowych po rozwodzie.
By jednak składany przez jedną ze stroną wniosek był dobrze umotywowany i zawierał potrzebną dokumentację, warto powierzyć jego zredagowanie profesjonalnym prawnikom, których znajdziemy za pośrednictwem witryny https://konsorcjumadwokatow.com/kancelaria-adwokacka-inowroclaw/.