Wędzenie to tradycyjna metoda konserwowania żywności znana ludzkości od bardzo dawna. Oprócz zapewnienia dłuższej przydatności do spożycia nadaje ona także niesamowity, unikalny aromat i smak. Wędzić można nie tylko mięso i domowe wędliny, ale także ryby, sery, owoce, a nawet warzywa. Zainteresowanie się domowym przetwórstwem żywności to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, a także bardzo satysfakcjonująca dziedzina, która jednocześnie pozwala zwiększać świadomość w kwestii zdrowego odżywiania się. Domową wędzarnię w najprostszym wydaniu można zbudować samodzielnie, ale jeśli chcemy mieć większą kontrolę nad procesem, możemy także pokusić się o urządzenia gotowe.
Jako że proces wędzenia opiera się na dymie, będziemy potrzebować odpowiedniego drewna. Najlepszym do wędzenia jest lekko wilgotne drzewo owocowe. Nie musimy jednak szukać odpowiedniego rodzaju. W sklepach sprzedających akcesoria wędzarnicze znajdziemy gotowe zrębki przygotowane z różnych gatunków drewna. Mają one postać granulatu przypominającego nieco ekologiczny żwirek. Dzięki temu są bardzo łatwe w dozowaniu, możemy bowiem dokładnie je odważać.
Innymi ważnymi drobiazgami w domowym wędzeniu są oczywiście sznurki i siatki wędzarnicze, za pomocą których podwiesimy przygotowywane produkty. Nie obejdzie się też bez porządnego termometru. W zależności od tego, co akurat przyrządzamy, możemy wędzić „na zimno” lub „na ciepło”. Prawidłowy przebieg procesu możemy kontrolować właśnie poprzez sprawdzanie temperatury. Bardzo popularnym dodatkiem do wędzenia są także gałązki jałowca, jednak ze względu na niezwykle mocny aromat, trzeba być z nimi bardzo ostrożnym.