Zastosowanie konstrukcji żelbetowych w budownictwie

Zastosowanie konstrukcji żelbetowych w budownictwie
sposob-na
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Żelbet to niesamowicie wytrzymały materiał, który wykorzystywany był i nadal jest do bardzo wielu zastosowań. Jego budowa sprawia, że jest w stanie przenosić obciążenia tysięcy ton, co pozwala budować z jego wykorzystaniem wysokie budynki, a także mosty. Z uwagi na charakterystyczny sposób przygotowywania, często wytwarza się z żelbetu gotowe elementy, tak zwane prefabrykaty, które później przewożone są na miejsce budowy. Żelazobeton można też przygotować na miejscu, poprzez zalanie siatki wykonanej z żelaza specjalnym rodzajem betonu.

Bloki z czasów PRL

Najbardziej popularnym zastosowaniem żelbetu było budowanie osiedli mieszkaniowych z tzw. wielkiej płyty. Płyta ta była prefabrykatem, przewożonym na miejsce budowy samochodami ciężarowymi. Dzięki temu, że tworzono ją poprzez zalewanie prętów zbrojeniowych za pomocą betonu pod bardzo wysokim ciśnieniem, konstrukcje te charakteryzują się wyjątkowo dużą trwałością. Jak okazało się w innych krajach, bloki z wielkiej płyty są w stanie przetrwać nawet trzęsienie ziemi.

Mosty, hale i nowe bloki

Obecnie żelbet nadal wykorzystuje się do zastosowań, które wymagają znoszenia ogromnych obciążeń. Dlatego też za jego pomocą buduje się mosty drogowe i kolejowe, a także wielkie hale fabryczne i magazynowe. Używa się też żelbetu do budowy nowych bloków deweloperskich, jednak już nie z prefabrykatów. Firmy takie jak Pierzak budownictwo stosują tą technologię z dużym powodzeniem, do wznoszenia swoich konstrukcji. Można więc uznać, że żelbeton będzie wykorzystywany jeszcze bardzo długo w nowoczesnym budownictwie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Mosiądz i mleczne szkło – kilka słów o modzie na styl retro
Właściwie w każdej dziedzinie życia, w której mamy do czynienia z designem i sztuką użytkową, natknąć się możemy na różne […]
Czy dieta zupowa ma sens?
Czy dieta zupowa ma sens?
Wiele osób, które stosują dietę zupową, stara się schudnąć. Ale ważne jest, aby pamiętać, że utrata wagi nie jest jedynym […]
Ostatnie wpisy